Tatile Çıkarken Kendimizle Anlaşma Yapmak

Bir önceki blog yazımızın finalinde bildirdiğimiz üzere bu hafta mindfulness yani bilinçli farkındalık hali, anda kalmaktan, şimdinin gücünden bahsedeceğiz demiştik. Daha önceleri daha az sayıda kişinin konuştuğu ama 2020 itibari ile daha yüksek sesle duyduğumuz kavramlar bunlar. Yaşamın içinde harika anahtarlar olan bu kavramları, tatilde de uyarlayabilirsek eğer 3-5-7 ya da 10 günlük tatilinizi daha uzunmuş gibi ve daha anlamlı geçirebilirsiniz. Buna kim hayır diyebilir ki? 

Hepimiz bazen zaman dursun isteriz ama zaman durmaz ne yazık ki ☺ Özellikle de tatilde isteriz bunu. Tatil hiç bitmesin isteriz. Yaşamdaki hiçbir döngüde bu mümkün olmadığı gibi tatilde başlar ve biter. Ama bu defa gideceğimiz tatilde ufak denemeler ile daha çok anda kalarak, zamanda bir farkındalık yaşayabiliriz. Denemeye değer değil mi? Tatile çıkarken kendiniz ile yapabileceğiniz anlaşma maddelerini bir kalıba uymadan, eğlenceli hale getirerek anlatmayı deneyeceğiz. ☺ Öncelikle mindfulness tanımını en akılda kalıcı şekilde şöyle tanımlamaya çalışalım. Söz konusu tatil ise; denize girdiğimde sadece denizin suyunu hissedeceğim, yemek yerken sadece yemeğin tadını alacak ve sadece yemeğe odaklanacağım gibi ☺ Yani özetle zaman içinde ne yapıyorsak sadece ona odaklı olmak bu. Tatile en öncelikle mental yani düşünsel anlamda hazırlanmak faydalı görünüyor. Bu durumda tatile çıkarken kendimiz ile yapabileceğimiz anlaşmalar şöyle olabilir;

-Tatile sadece kendimi götüreceğim ☺

-İş, gelecek planları, stres unsurları, beni zorlayan duygu ve düşünceler ile otelin kapısından içeriye girmeyeceğim

- Tatil süresince tüm duyularımı etkin kullanacağım.

-Görmek, dokunmak, tatmak, koklamak, işitmek eylemlerini farkında bir şekilde gerçekleştireceğim.

-Zamanın içinden yani tatilden çıkmama sebep olan dış etkenli düşünceler zihnime geldiğinde onları fark edip, düşünmeyi bırakacağım.

-Mümkün ise telefondan uzak kalacağım. Günde 1 kez kontrol etme kuralı koymakta faydalı olabilir ☺

 

Tüm bunları şu an yazarken tatil için uyarlamaya çalıştık ama siz de belki kişisel olarak bazı anlaşma maddeleri ekleyerek daha tatile gitmeden bilinçli farkındalıklı bir tatile hazırlanabilirsiniz. Bakıldığında kolay görünen ve pratikle mümkün olan bu anlayış binlerce yıldır, farklı şekillerde birçok filozof tarafından dile getirilmiştir. Bu farkındalığı tatilde ve yaşamımızda uyguluyor olmak kesinlikle fayda sağlayacaktır. Zaman artık biraz daha hızlı gibi çağımızda. Bilinçli farkındalık hali içinde bulunduğumuz zamanı yavaşlatma yani bir nevi genişletme imkanı veriyor adeta. Bu yöntem denemeye değer ne dersiniz? Akdeniz’de hala havalar sıcakken belki bu defa farkındalık taşıyan bir tatil planlayabilirsiniz. Bu defa tatile çıkmadan kendiniz ile bir anlaşma yapabilir ve bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Tatil için otelin kapısından girdiğiniz anda kendinize ödül verebilir, yaşamınıza dair her şeyi dışarıda bırakabilirsiniz. Tatil bittiğinde her şey tekrar sizi bekliyor olacak nasılsa ☺

Hepimiz harika bir tatili hak ediyoruz. Karar verme sürecinde sizlere birebir tatil asistanlığı hizmeti veren çalışanlarımız var. Özel istek-talep ve varsa sürpriz organizasyonlarınızı sizinle planlamak için bir telefon uzağınızdalar. Kilit Hospitality Group otellerinde 2021 fırsatları için; 444 0 558 / (0242) 322 00 00 numaralarından özel çağrı merkezi hizmetine ulaşabilir, danışmanlarımız ile birlikte kusursuz bir tatil planlayabilirsiniz.

Her gününüz tatil tadında geçsin!

Yorumlar

Yorum yazınız