Tatilde Gıda Hassasiyeti

p_img_1607jpg.jpg

Günümüzde en hassas olduğumuz konulardan birisi tükettiğimiz gıdalar. Bu konuda artık bireyler çok hassas ve gıda güvenilirliği peşinde. Mutfaklarımıza giren gıdalar konusunda artık daha seçiciyiz. Satın aldığımız paketli ürünlerin içeriklerini okuyarak alıyor, uzmanların dikkat çektiği bazı maddeleri içeren gıdaları almıyoruz. Organik sebze-meyveler, doğal ortamında yetişmiş hayvansal ürünlerin peşindeyiz. 

Okumuş olduğum bir kitapta uzman konuyu şöyle özetliyordu ; tükettiğimiz gıdalar beden sağlığı kadar ruh sağlığımız içinde önemli. Şaşırtıcı değil mi ? Evet, artık bilim bağırsak ve beyin arasındaki bağlantıyı açıkladı. Beden sağlığımızı tükettiğimiz gıdaların etkilediği ortada ancak dışarıdan bedenimize aldığımız her şey ruh sağlığımızı da etkiliyor. 

Günden güne gıda konusunda hassasiyetimiz artıyor. Özellikle konu çocuklar olduğunda daha da seçiciyiz. Evimizde, gittiğimiz restoranlarda, kafelerde bize sunulan gıdalara karşı güvenilirlik ihtiyacı duyuyor, sorguluyoruz. 

Peki ya tatilde tükettiğimiz gıdalar güvenilir mi ?

Otelin mutfağı, hijyeni, yemeklerde kullanılan malzemeler, tazeliği hepimiz için merak konusu. Öyle ya bir otel seçiyoruz, kapısından içeri girip orada bulunduğumuz sürede her konuda rahat olmak istiyoruz. Yemekleri konusunda rahatsızlık duyduğumuz, güvenilirliği konusunda tedirgin olduğumuz bir otel kabus olurdu. 

Geçtiğimiz haftalarda Nirvana Lagoon Villas Suites & Spa’ da bu yıl yeni yapılan “Dondurma Evi” ve mini kulüpte çocuklar  için sunulan yemekler hakkında bir röportaj gerçekleşti. Otelin Mutfak Şefi Bahattin Karataş’ a sorularımızı yönelttik. Gerçekleşen röportajı bırakacağım linkten izleyebilirsiniz. Dondurmaya kim hayır diyebilir ki ? :) 

https://www.youtube.com/watch?v=uj_qWfrG-gA&t=13s 

Özellikle mini kulüpte çocuklara sunulan yemekler konusunda aileler merakta. Videoda da gördüğünüz gibi Nirvana Lagoon Villas, çocuklarınızla gelip çocuksuzmuş gibi tatil yapabileceğiniz bir otel. Bahattin Şef’imize ek olarak şunu da sorduk. Günümüzde gıda hassasiyeti ile birlikte gluten ve glutenli ürünlere de hassasiyet oluştu. Bir çok insan glutensiz beslenme şeklini tercih ediyor dedik. Bahattin Şef ; “ Talep edilmesi halinde Çölyak hastaları ya da glutensiz beslenmeyi tercih eden konuklarımıza özel beslenme seçenekleri sunuyoruz.” dedi. 

Sabah, öğle ve akşamları ana restoran büfeleri ile farklı mutfakları sunan Nirvana Lagoon Villas’ ta, sizi lezzette de #Nirvana ‘ ya ulaştıracak A La Carte seçenekleri var.

İşte Nirvana’ da #lezzettenirvana ya ulaşacağınız 9 farklı restoran; 

Akdeniz’ in masmavi sularından taze balıkları tadabileceğiniz, eşsiz Osmanlı yemek kültürünü tanıyacağınız,Meksika ateşiyle yanmak isteyen veya göz alıcı sunumlarıyla misafirperverliği birleştiren Uzakdoğu Mutfağını keşfetmek, bunun yanında Rus geleneksel lezzetlerinin farklı tabak dizaynıları ile sunulduğu, klasik ve modern Akdeniz Mutfağı’ nın birbirinden özel lezzetleri, sıra dışı tasarıma sahip dekoru ve nefes kesen deniz manzarasıyla Steakhouse...Benzersiz tatları mükemmel bir görsellikle sunan Crystal VIP & Tepenyaki ve 24 saat açık Veranda Bistro seçimleri ile #lezzettenirvana ya ulaşabilirsiniz  

Siz de Nirvana Lagoon Villas Suites& Spa ' yı merak ediyorsanız;  http://www.nirvanahotel.com/tr/index.php adresinden inceleyebilirsiniz. Çağrı Merkezi: 444 0 558 / 0242 322 00 00 numaralarından Tatil Danışmanlarına ulaşabilir, tatilinizi planlayabilirsiniz? 

Her gününüz tatil tadında geçsin. 

Yorumlar

Yorum yazınız