Tatilde Doğa Terapisi

Sevgili Crystal Hotels Blog okurlarımız,

Bu blog için ilhamımız Bodrum’dan, Bodrum-Güvercinlik’te yer alan otelimiz Crystal Green Bay Resort&Spa’dan ulaştı. Hafta içi otelde gerçekleşen bir canlı yayında, otelin bahçesinde yer alan ağaçlar ve ağaçların türlerinin bahsi geçmişti. Otel özel bir koyda yer alıyor ve sahip olduğu birçok özelliği var. Bu detay ise ilgimi inanılmaz çekti. Blog finaline geldiğinizde, ayırdığınız zamana değecek kadar özenli bir içerik hazırladım sizlere. Dijital çağın avantajı diyebileceğimiz bu yayınlarla, oteli canlı canlı geziyor olmak şahaneydi. Crystal Hotels’i (@crystalhotels) sosyal medya mecralarından takip ederek, sizlerde bu yayınları izleyebilirsiniz.

Crystal Green Bay’de, sahile uzanan alanda yer alan palmiyeli yol inanılmaz güzeldi. Palmiyelerin varlığı, onları görmek sizi de mutlu ediyor mu? Hatta, neredeyse “palmiye görmek, tatil başladı demek”. Özellikle de daha karasal iklimlerden güneye doğru inenler için mutluluk verici J Sosyal medyada, kişisel bir analizim olarak, tatil paylaşımlarını palmiyeler ile başlıyor ve bolca palmiyeli fotoğraf görüyoruz. Gördüğümüzde bizi hoş hissettiren ve türlerine göre hepsi başka özellikleri taşıyan palmiyelerin bilgeliklerinden de bahsetmek istedim bu içerikte. Okuduğum Sessiz Bilgeler Kitabı’nda, palmiyeleri anlatan bölümünde şunlar yazıyordu; “Küçücük, latif bir davranışla karşılaştığınızda bütün gününüz güzelleşmiş gibi hissettiniz mi hiç? Küçük eğlenceler ve onları paylaşmak, daha mutlu bir hayatın sırrıdır. Açai Palmiyeleri; Amazon yağmur ormanlarının karmaşık ekosisteminin tam ortasında büyür ve sevgiyi paylaşmayı kendine misyon edinir. Etkileyici poleni ile 200’den fazla farklı türde böceği kendine çeker, koyu mor rengindeki besleyici ve güzel meyvelerinden bir sürü kuş, sürüngen ve güzel şeyler arayan canlılar akşam yemeği olarak faydalanır.” İnanılmaz sahiden!

Bir başka tür olan Sierra Palmiyesi’nden de bize bir bilgelik var. “Sizi geride tutan şeyi bırakın!” diyor ve fırtınayı atlatmak için akla uygun en küçük parçaları, yaprakları rüzgara bırakmamız gerektiğini öneriyor. Bilirsiniz işte, fırtına diner ve sonra daha güçlü yapraklar…Kitabı alıp, ara ara açıp okumanızı öneririm. Son bir yıldır, toprak, bitkiler ve ağaçlar üzerine okuyorum. Okuduğum ve kesinlikle önermek istediğim bir diğer özel kaynak ise; New York Times Bestseller olan, Peter Wohlleben tarafından yazılan Ağaçların Gizli Yaşamı adlı kitap. Ağaçların canlı olduğunu biliyoruz evet ama, bu kitapta geçen araştırmalar bize gösteriyor ki; onlar çok kuvvetli bir iletişim halindeler. Bilim dünyası, tüm ormanı sarabilen bu iletişim ağına “wood-wide-web” (orman internet ağı) demeye başlamış hatta J Ne kadar mucizevi değil mi?

Crystal Green Bay’de var olan palmiyelerin dışında, diğer özel ağaçların ise çam ağaçları olduğu bilgisini aldım. Daha fazla oksijen üretimi sağlayan Halep Çamı olduğu. Crystal Hotels markasına ait tüm otellerin açık alanlarında, peyzaj çalışmaları özenle yürütülür. Şık mimariye sahip bir otel, doğanın içine konumlanmıştır ve doğası korunur.  Belek Boğazkent’te yer alan Crystal Paraiso bahçesine baktığınızda, insan eli ile yapılmış en güzel bahçeyi görürsünüz. Crystal Paraiso’yu bundan 7 yıl önce ilk ziyaret ettiğimde böyle bir başlıkla blog yazmıştım otel için. Crystal Hotels markası altındaki tüm zincir otellerde doğaya ve yeşile önemi görebilirsiniz. Kilit Hospitality Group’un ayrıcalıklı ve lüks tatil konseptine sahip, Nirvana Hotels markasının altında yer alan Nirvana ME (Mediterranean Excellence) inşa edilirken de bahçesinde var olan hiçbir ağaca dokunulmamıştır. Asırlık zeytin ağaçları, üzerine özel açıklama kartı bırakılarak korumaya alınmıştır. Konukların da oldukça ilgisini çekmektedir. Yaklaşık olarak bin yaşına kadar var olabilen zeytin ağaçları, neolitik çağlardan bu yana besin ve fayda değeri yüksek olan zeytinlerini insanlara sunar.

Karşılık beklemeden veriyor olmaları, ağaçların yansıttığı derin bir anlam, bir bilgelik.

Peki asıl başlıkta vadettiğiniz doğa terapisi nedir dediğinizi duyar gibiyim J Şu ana kadar ağaçlar hakkında bu derinlikte düşünmediyseniz eğer, lütfen ilk gördüğünüz ağaca zaman ayırın ve inceleyin. İnsanların tatile neden çıktığı ve asıl tatilden ne beklediği üzerinde yıllardır düşünürüm. Bunun cevabı sanırım en özünde doğayla temas etmek aslında. Bir nevi yenilenme…Kurgulanan metropol yaşamlar için giderek artan derin sorgular içindeyiz. Tatil bize doğayla yeniden teması sunar. Temiz beyaz çarşaflar, güzel yiyecekler, biraz eğlence ve doğa J

Tatil için gittiğiniz otelin çimlerinde, toprak alanlarında, kumsalında çıplak ayakla yürümek, (bir mindfulness yani bilinçli farkındalık pratiği olan yavaş yürüme öneri olabilir)

Denize dalmak,

Ağaçlara dokunmak, detaylarını incelemek, onları hissetmek,

Derin nefesler almak, temiz havayı, denizin konusunu içimize çekmek,

Otelin içinde, zamansız, kendinizle doğanın içinde bir deneyim yaşamak.

Sözlerin olmadığı etkin bir terapi olabilir. Deneyimleyen için iyi hissetme garantilidir. J

Her gününüz tatil tadında geçsin. 

 

Yorumlar

Yorum yazınız