Tarihe tanıklık etmiş eserler

p_ekran-resmi-2019-04-17-022816png.png

Antalya’ nın hem doğa hem tarihi ve kültürel zenginlikleri her yıl milyonlarca insanı kendisine çekmektedir. Asırlar boyunca var olan ve arkeolojik kazılarda bulunan özel yapıtlar hala gümüzde de sanatsal zenginliği ile müzelerde korunmaktadır.  Kuş bakışı Antalya’ ya bakıldığında, adeta doğanın içine gizlenmiş açık hava müzeleri ile büyüleyicidir. Bu hafta blogda sizler için bir müze rehberi düzenledik. Antalya’ da var olan tüm müzeleri listemizde bulabilir, bu şehre geldiğinizde 1 gününüzü ayırarak bu özel yerleri ziyaret edebilirsiniz. 

Antalya Müzesi

I. Dünya savaşından sonra işgale uğrayan bölgede, 1922 yıllarında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından kurtarılan eserler burada korunmaktadır. Bu eserler öncelikle Kaleiçi’ nde yer alan Alaaddin Cami’ de sonradan ise Yivli Cami içinde korunmuştur. 1972 yılından bu yana da var olan Antalya Müzesi’ nde korunmaktadır. 

30. 000 metre karelik bir alan içinde 14 farklı sergi salonuna sahiptir. Bu sergi salonları ile birlikte esreler açık hava galerilerinin var olduğu bir bahçede bulunmaktadır. Tarihe tanıklık etmiş bunca eser, Antalya Müzesi’ nde korunmaktadır. 

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya merkezde yer alır Alanya Arkeoloji Müzesi. Müzenin simgesi haline gelmiş 52 cm yüksekliğe sahip ve tarihi İ.S. 2. yüzyıla ait olduğu saptana bronz Herakles Heykeli müzede, ayrı bir salonda sergilenmektedir. İçinde barındırdığı eserlerin zenginliği ile oldukça fazla ziyaretçi alan bir müzedir. Roma döneminden islami döneme ait yazıtlara, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk dönemlerine ait eserleri korur Alanya Arkeoloji Müzesi.

Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi

En büyüleyici açık hava müzelerinden diyebiliriz ve muhakkak ziyaret etmenizi öneririz.  Dünya üzerinde Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolas’ ın doğduğu yer Patara’ dır. Yaşamını Myra yani bugünkü adı ile Demre’ de sürdürmüştür. Myra’ da piskoposluk yapan Aziz Nikolas, saygın dini kişiliği yanında,  insanlara yardımcı ve koruyucu bir kişiliğe sahip olduğu bilinmektedir. Ölümünün ardından kendisine aziz mertebesine ulaştırılmış ve onun adına yapılan özel bir kilise inşa edilerek lahite koyulmuştur.

Elmalı Müzesi

Elmalı Müzesi’ nde özel kazılarda çıkarılmış eserler, geçmişi 1941 yılına dayanan eski hükümet konağı’ nda sergilenmektedir. Kapalı alanı 2400 metrekare olan müzede 8 adet teşhir salonu bulunmaktadır.  4000 metrekare de açık bahçesi bulunan bu özel müzede yazıtlar, lahitler, mimari eserler yer almaktadır. 

Likya Uygarlıkları Müzesi

Büyüleyici yer Andriake…Eski bir antik kent olan Myra içinde liman şehri olan bu yerde tarihi bir bina içinde eserler yer almaktadır. Likya Uygarlığı’ na ait belgesel filmini de izleyebiliyor ve devamında 7. salonda bu büyüleyici liman kentini canlandırma şeklinde, gemi simülasyonu gösterisi olarak izleyebiliyorsunuz. 

Likya Uygarlığı’ nın kentleri olan Patara, Tılos, Pınara, Arykanda, Myra, Antiphellos ve tarihi Olympos’ u temsil eden 8 salon bulunmaktadır. 

4- Perge Örenyeri

Perge , Pamphylia’ nın en önemli şehirlerinden birisi olarak tarihte bahsedilmektedir. Eski adı Kestros olan Aksu Nehri’ ne yakın geniş bir ovada yer almaktadır. Romalılara ait dönemden günümüze kalan eserleri ile Perge Örenyeri ‘ de önemli bir açık hava müzesidir. Günümüzde halen sağlam kalmış bazı sokakları, sütunlar ve eserleri ile bu antik kent,  UNESCO Dünya Miras Listesi için aday gösterilmektedir. 

Side Müzesi

Görkemli şehir Side… Side kapısından içeri girdiğiniz an, bu antik şehrin büyüsü sarar sizi adeta.  Asırlar öncesinden kalan yapıtlar , hamamlar, tiyatrolar günümüzde doğal yapısı korunarak restore edilmiştir. Bu büyüleyici liman kentinde yapılan kazılar sonrası çıkarılan eserler, Bizans-Roma ve Hellenistik devrine ait olup, büyüleyici bir ruha sahiptir. Side Antik Kenti, başlı başına sokaklarda göreceğiniz eserler ile açık bir müze gibidir aynı zamanda. 

Suna- İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Kaleiçi’ nde yer alan bu müze, yaşamdan kesitleri sunmaktadır ziyaretçilerine. Geleneksel mimarisini ve 19. yüzyıl döneminin yaşayış şeklini sunmaktadır.  Bahçesinde ise  Aya Yorgi (Agios Georgios) için inşa edildiği kaynaklarda geçen ve sonradan restore edilmiş bir ortodoks kilisesi yer almaktadır. 

3-Antalya Atatürk Evi Müzesi

“Şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel şehridir.” demiştir Mustafa Kemal Atatürk. Antalya Atatürk Evi Müzesi, Atatürk’ ün Antalya’ yı ziyarete geleceğini öğrenen Antalyalılar tarafından ona özel ve itina ile hazırlanan yapıdır. Günümüzde halen müze olarak korunmaktadır. 

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya merkezde yine keşfedebileceğiniz özel yerlerden bir tanesi de Antalya Oyuncak Müzesi’dir. 2011 yılında açılan ve Antalya Büyük Şehir tarafından çalışmaları yürütülen bu müze Türkiye’ nin 3. büyük oyuncak müzesidir. 

 

Yorumlar

Yorum yazınız