Mutfakta kalıpların dışına çıkmak

p_ekran-resmi-2019-04-01-181039png.png

Tatilin nirvanası denildiğinde sizde de üst beklentiler oluşturuyor mu ? Daha otele gitmeden her alanda farklı şeyler hayal ediyorsunuz. Öyle ya seçiminiz doğrultusunda bu yıl tatilde gerçekten “nirvana” ya ulaşmak istiyorsunuz. Lokasyonu, doğası, denizi, mimarisi, sunduğu konseptleri, eğlencesi, mufağı, lezzetleri kısaca her şeyiyle size “nirvana” hissini yaşatmalı. 

Haklısınız ! Otelimiz Nirvana Lagoon Villas Suites& Spa için özel kategorimizi incelemizi öneririz. 

https://www.crystalhotels.com.tr/blog/nirvana_lagoon_villas_suites__spa-12-blog_list.html

Bu hafta blogda sizlere son yıllarda modern mutfak trendi olmayı hala sürdüren moleküler lezzetlerden bahsetmek istedik. Yaşamda da tatilde de temel gereksinimlerimiz arasında yemek yer alır. Tatilde de yemek konusunda kendimizi biraz özgür bırakabiliriz. Farklı lezzetler tatmak kulağa hoş geliyor. Moleküler lezzetler otelde sunulduğunda restoranda bir şov gerçekleşir adeta. Misafirler şaşkınlık , ilgi ve hayranlıkla izlerler. Dumanların içinden çıkan lezzetler , sanki şef sihir yapmışcasına malzemeler bir anda dondurmaya dönüşüyor. Bu nasıl oluyor ? Tüten duman dağılıyor ortaya çılgın lezzetler çıkıyor. Moleküler Mutfak ve lezzetlerine dair sorularımızı Nirvana Lagoon Villas Suites & Spa Mutfak Şefi Bahattin Karataş’ a yönelttik. 

"Nirvana’ da her yıl misafirlere bu şovları düzenleriz. Çünkü oldukça ilgi duyuyorlar ve şaşırtıcı geliyor. Alışılagelmiş lezzetlerin ve mutfakta kalıpların dışına çıkmayı seviyoruz. Lezzet sunarken konuklarımıza beraberinde eğlence sunmayı seviyoruz daha çok. Hazırladığımız lezzetin her aşamasına orada kendileri şahit oluyor ve biz de bu sunumu yapmaktan keyif alıyoruz diyor ve moleküler mutfak içinde şunları ekliyor ; 

1980’lerde Fransız Bilim Adamı Herve This tarafından keşfedilen çılgın bir yöntem . Sadece bir yemek değil aynı zamanda bilim ve sanat…Alışılagelmiş pişirme yöntemleri dışında… Havyar, jel olarak ağızda patlayan  lezzetler sunuyoruz ve konuklarımız şaşırtıcı buluyorlar. Sıvı nitrojen ile  taze meyve ve ek malzemeler katarak gözlerinin önünde dondurmaya yapıyoruz ve kısa sürede." 

Hepimizin aklına şu soru geliyor ; moleküler lezzetler sağlıklı mı ? 

Konuklarımızda bu soruyu soruyorlar. Kullanılan malzemeler zararlı değildir. Hatta şöyle diyebiliriz; hazır gıdalarda kullanılan koruyuculardan daha masumdur. Biz otelimize gelen konukları şaşırtmayı seviyoruz. Onlara tatilleri boyunca farklılıklar sunmayı seviyoruz. Nirvana Mutfak anlayışımıza göre biz yemeğe sadece karın doyurmak olarak bakmıyoruz. 

Nirvana Lagoon Villas’ ı biraz daha merak ettiyseniz 444 0 558 / ( 0242) 322 00 00 numaralarından "Tatil Danışmanı"  hizmetine ulaşabilir, danışmanlarımız ile birlikte kusursuz bir tatil planlayabilirsiniz.

Her gününüz tatil tadında geçsin! 

Yorumlar

Yorum yazınız