Kış Rotası; Kapadokya

p_kapadokyajpg.jpg

Türkiye’ ye gelen Kapadokya’ yı görmeden dönmesin!” demişti Bay Christopher..

Tatil konaklamasında 15. kez “Crystal Hotels” olarak bizi tercih eden, Türkiye’ de keşfettiklerini dinlediğimiz Bay Christopher’ ın; “Türkiye’ ye gelen, Kapadokya’ yı görmeden dönmesin!” demesinin üzerine bugün blogda Kapadokya’ yı paylaşmak istedik.

Crystal Hotels Grubu’ na ait oteller bulunduğu bölgeler ile doğa ve kültür mirasını yansıtan yerleşim merkezlerinde yer almaktadır. İnsanlar binlerce yıl önce yeraltına evler kurduğu Kapadokya’ da  ev sıcaklığında bir oteli kış rotası olarak sunmak istedik sizlere.

Crystal Kaymaklı Hotel& Spa sonsuz zaman ummanına usulca ilişmiş bir mekandır adeta.

Kapadokya Türkiye’ de yer alan en özel destinasyonların arasında yer alır. Etkileyici yapıları, peri bacaları, geçmiş tarihi ile; “Küllerin, yağmur ve rüzgarın eseridir; “Kapadokya” .

Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ ın 60 milyon yıl önce püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakalar milyonlarca yıl yağmur ve rüzgar ile dans etmiştir. Jeoloji harikası olan Kapadokya küllerin, yağmur ve rüzgarın eseridir. 

Yerleşimin ilk Paleolitik döneme uzandığı, Hititlerin yaşadığı Kapadokya sonraları Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hristiyanlar için sığınak olmuştur.

Doğa ve tarihi barındıran Kapadokya birçok medeniyetin izini taşımaktadır. Jeolojik olaylar neticesinde oluşan Peribacaları’ nın içlerine ev ve kiliseler oymuştur. Tarih boyunca ticaret yapan ülkeler arasında önemi büyük olan İpek Yolu’nun kavşaklarındandır.  Hitit İmparatorluğu'nun çöküşüyle Asur ve Frigya etkileri taşıyan genç Hitit Kralları bölgede hakimiyetini kurarlar. Bu Krallıklar MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer.

,p_kaymakli.jpg||,

“Güzel Atlar Ülkesi”

Bugün ki kullanılan adı Kapadokya, tarihte Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamını taşımıştır.  MÖ 332 yılında Büyük İskender tarafından Persleri yenilgiye uğratır ancak Kapadokya’ nın gösterdiği direnişle karşılaşır. Yaşanılanlar sonrası Kapadokya Krallığı kurulur ve MÖ 3. yüzyıl sonlarına doğru Romalılar bölgeye hakim olur. MÖ 1. yüzyıl ortalarında Kapadokya Kralları’ nın atanmaları ve tahttan indirilme kararları Romalı Generallerine ait olur.  MS 17 yılında ise son Kapadokya Kralı’ nın ölümü üzerine bölge Roma'nın bir eyaleti olur. Hristiyanların Kapadokya'ya gelmesi ile birlikte bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi olur. Bu dönemde Hristiyanlara uygulanan baskılar iyice artar. O dönemde Kapadokya’ nın Hristiyanlığı yaymak için ideal bir yer olduğu düşünülür. Kayaların içinde oydukları sığınma yerleri Romalı askerler için sığınak olur.

IV. yüzyıldan sonra “Kapadokya’ nın Babaları” olarak bilinen kişilerin hakimiyet sürdüğü bir dönem olur. III. Leon tarafından ikonlar yasaklandıktan sonra Kapadokya bölgesi daha önemli bir yer haline gelir. 726-843 yılları arasında süren  İkonoklazm hareketi, ikondan yana olanların burada rahatlıkla ibadetlerini yapmalarını sağlar. Manastırlar bölgede bu dönemde çok fazla gelişmektedir.  

Son olarak Anadolu, Ermenistan’ dan Kapadokya’ ya kadar uzanan ve Hristiyanların bulunduğu bölgelerde Araplar’ ın akınlarına uğrar. Bu durum karşısında Kapadokya’ ya sığınan birçok insan burada yaşarken kiliselerin tarzlarını değiştirmiştir. Sonrasında Selçuklular’ ın eline geçen bölge, sonrasında Osmanlı’nın hakimiyetinde sorunsuz bir dönem geçirmiştir.

Bölgede yaşayan Hristiyanlar 1924-26 yıllarında Kapadokya’ yı terk etmelerinden geriye güzel mimari eserleri bırakmışlardır.

Gidilecek Yerler Listenize Eklemelisiniz ! 

Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler. Kayalardan ya da taşların kesme taşlardan inşa edilmiştir.  Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve Kapadokya’ da adeta açık bir müze halindedir.

Yorumlar

Yorum yazınız