Gezegenimize Dışarıdan Bakmak

Dünyamıza dışarıdan bakıldığında, büyüleyici maviliğe sahip.   Gezegenimiz dışında ise uçsuz bucaksız bir evren var. Peki siz ilgi duyup, merak edip, araştırdınız mı hiç? Evde kalmaya devam ettiğimiz bugünlerde, adeta bir yolculuk deneyimi yaşatacak film ve belgesel önerilerinde bulunmak istedim Crystal Hotels Blog okurlarına. 

Bu önerileri sunmadan önce ise uzay deneyimi yaşayan astronotlardan bize ulaşan, dünya dışı deneyimlerinden bahsetmek istedim. Genel kültür sorusu olarak bir gün bir yerlerde karşınıza çıkabilecek türden bilgiler ☺ Uzaya giden ilk insan, Sovyet Rus Yuni Gagarin olmuş ve bu deneyim 12 Nisan 1961’ de gerçekleşmiştir. Tam donanıma sahip bir astronot kıyafetinin yaklaşık olarak on milyon dolarlık maliyetinden bahsedilir. Sanırım en gülümsetici durum ise; uzayda ağlamanız mümkün değildir. Göz yaşlarınız kütlelere dönüşmektedir ☺ Albert Einstein’in kuramına göre uzay elastik bir yapıya sahiptir. Bu mavi gezegende sahip olduğumuz ve en ilginç gelen kavramlardan biri olan zaman kavramına dair yine Einstein bize ışık tutmuştur. Görelilik kuramı ve ikiz kardeşler teorisi uzay seyahatlerinde ispatlanmıştır. Işık hızına göre, uzay istasyonuna ulaşan astronotlar, bulundukları noktadan bu mavi küreye baktıklarında, bize göre 1 günde onlar tam 16 kez güneşin doğuşuna ve batışına şahit olurlar. Uzayda boyumuzun 9 cm kadar uzayabildiği de ek bilgidir. Peki astronotlar uzayın kokusunu nasıl tanımlıyor dersiniz? Uzayın sıcak metal ve kaynak dumanı gibi koktuğu da bilgiler arasında☺ Peki Jüpiter’in içine 1300 tane dünyayı alacak kadar büyüklükte olması oldukça şaşkınlık verici değil mi? Uzaya giden ilk şarkı ise Darren Farris’in Save Me adlı parçasıdır. Bir de geçtiğimiz yıllarda yapılan duyuruyla, Mars’ta yaşam için en çok başvuru yapan ülkeler arasında olduğumuzu biliyorsunuz değil mi? ☺

Bu kadar dünyanın dışından bahsetmişken, bu film ve belgeselleri izleme listenize almanızı öneririm. Contact filmini kesinlikle izlemelisiniz. Eski bir yapım olmasına rağmen, konusu ve görselliği büyüleyici. Filmin üzerinden 20 yıl geçmiş olmasına rağmen muhteşem efektlere sahip. Muhteşem bir uzay/zaman deneyimi içeren film, finalde de insan oluşumuza dair çok özel mesajlar barındırır. Yıldızlararası / Interstellar filmini de muhakkak izlemelisiniz. Hatta belki birden fazla. Pandemi ile birlikte artan simülasyon teorisi sıkça adı geçen Matrix 3 lemesini izlemiş olduğunuzu varsayıyorum.☺ Tüm bu filmler bize tahminimizden daha büyük bir evreni sunarken, belki de önereceğim bu belgesel asıl içinde bulunduğumuz gezegenin önemini size hissettirecek. Sıra Dışı Bir Kaya belgeseli tek kelime ile muhteşem bir belgesel. İçinde bulunduğumuz dünyanın aslında ne kadar mucizevi olduğuna şahit oluyorsunuz. Bu belgesel bize ne kadar minik olduğumuzu fark ettirse de yaşama ve bütüne dair bakış açımızı kat kat genişletiyor.

Bu kışı evlerimizde güvenli şekilde, keyifli zamanlar, film, belgesel ve aktiviteler ile atlatıp bahara kavuşacağız. Şimdi kurduğumuz tatil hayallerimiz için karar verme sürecinde de sizlere birebir tatil asistanlığı hizmeti veren çalışanlarımız var. Özel istek-talep ve varsa sürpriz organizasyonlarınızı sizinle planlamak için bir telefon uzağınızdalar. Kilit Hospitality Group otellerinde 2021 fırsatları için; 444 0 558 / (0242)322 00 00 numaralarından özel çağrı merkezi hizmetine ulaşabilir, danışmanlarımız ile birlikte kusursuz bir tatil planlayabilirsiniz.

Her gününüz tatil tadında geçsin!

Yorumlar

Yorum yazınız