Elimizden Gelenin En İyisini Yapma Zamanı #geleceğiyeşertelim

Crystal Hotels Blog’da gerçekleştirdiğimiz tüm yayınlarımızda, sizlere tatil için avantajlı seçenekler sunmakla beraber, blog arşivimizi dolaşırsanız görebilirsiniz, en çok doğayı konu aldık. Bizim için her zaman önemli oldu doğa. Dünyamız için, küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kutuplarda eksen kaymaları, hava akımına etkisi ve nicesi…Tüm bu konuları takip ediyoruz. Zaman ve gündemler artık hızlı ilerliyor. Hatta bilim insanları, dünyanın dönüşünde artan hızla beraber zamanın da hızlandığı bilgisini bizlerle paylaşmıştı 2020 yılının yaz aylarında…

Evet, şu an dünyada birçok noktada yangın var. Ülkemizde gerçekleşen yangınlar hepimizin de canını acıttı. İnsan bazen inanmak istemiyor. Bu gerçek mi diyebiliyor. Cennet diye tanımladığımız, masmavi deniziyle, yemyeşil ormanlarıyla, endemik bitkileriyle, binlerce asır önceden günümüze kadar uzanan tarihi kalıntılarıyla… Yangınların başladığı gün, Kilit Grup hesaplarımızda aşağıdaki paylaşımı yapıp, tüm paylaşımlarımızı durdurduk.

Kilit Grup olarak, dünyanın farklı yerlerinde ve ülkemizde gerçekleşen yangınları endişe ve üzüntü içinde takip ediyoruz. Yaşanan bu felaketten etkilenen tüm insanların, yaşamını kaybedenlerin, ekosistemin içinde var olan tüm canlıların acısını bizde içimizde taşıyoruz.

Şu an elimizden gelebilen destek ise; afet bölgelerine ve orada canla başla çalışan görevlilere yiyecek-içecek yardımı iletebilmek. Otellerimize yakın bölgelerde maruz kalan sokak hayvanlarını barındırmaya çalışıyoruz. Süreçte ise sadece kedi ve köpeklere özel olan Luxy Pet Hotel konseptimiz içinde bakımlarını üstlenerek destek olacağız.

Doğamızın başına gelen bu durumun endişesinin beraberinde, fidanlar ekerek yeniden canlanması sürecine destek olabilmek adına uzmanların açıklamalarını dikkate alıyor, doğru desteklerde bulunmayı hedefliyoruz. Binlerce kişilik bir aile olarak, doğa için uygun görülen şekilde ve doğru zamanda, ellerimizle fidanlar dikerek geleceğe yeşertmek isteriz.

Kalbimiz ve dualarımız bu zorlu günleri atlatmak temennisinde.

Doğanın kendini yenileceğine hiç şüphe yokken, yanmış kozalaklar kendini açarak bize göstermişken, bıraktığı tohumlarla, kendi zamanında tekrar yeşerecekken yangınların başladığı günden bu yana etkilenen tüm doğa canlıları için derin bir üzüntüyü hepimiz taşıyoruz. Bu süreçte sosyal medya polemikleri dışında, yangın bölgelerinde çalışan tüm görevliler, elleriyle söndürmeye çalışanlar, su taşıyanlar, gönüllüler, binlerce insanın dayanışması…İçimizde derin bir hüzünle birlikte, dünya bundan sonrası için doğaya, tüm canlılara ve birbirimize daha özenli olmayı işaret ediyor bize adeta. En son yaptığımız paylaşım metninden şu bölüm;

Binlerce kişilik bir aile olarak, doğa için uygun görülen şekilde ve doğru zamanda, ellerimizle fidanlar dikerek geleceğe yeşertmek isteriz.” 

Geleceği yeşertmek…

Fidanlarla beraber mental olarak ve ruhen, farkındalıkla ilerlediğimiz bir gelecek…

Size nasıl geliyor duyduğunuzda?

Oteller ile ilgili hiç unutamadığım bir anımı paylaşmak isterim bu yazının içinde. Birazdan bahsedeceğim şey size garip gelecek. Hatta belki şaşıracaksınız. Gözünüzün önüne Antalya, Side- Çolaklı sahilini getirin. Kumsalına deniz yansıyor ve parıltılar muazzam.  Crystal Palace Luxury’e özel bir etkinlik için gitmiştim. Almanların çoğunlukta olduğu ve çoğu yabancı olmakla birlikte birçok misafir ve tüm otel yöneticileri, hep birlikte sahildeki çöpleri topluyorlardı. Evet, bu gerçekti. Lüks bir otel, görünüşlerinden anlayabileceğiniz üzere sosyo-kültürel ve ekonomik seviyesi yüksek, orta yaşın biraz üzerinde olan insanlar, çevre için otelde gerçekleşen bu etkinliğe, duyarlılıkla ve yüksek katılımla dahil oldular.

Bu etkinlik gerçekleşirken, bir neşe vardı insanların yüzünde. Oradaki hissi, bir şeyleri tanımlama aracı olarak kullandığımız kelimelerle aktarmak pek mümkün değil. Bu anı hatırama geldi önce ve sonra o cümlede geçtiği gibi çalışanlar olarak bizler ya da konuklarla birlikte, ellerimizle fidanlar dikeceğimiz, dünyayı birlikte yeniden yeşerteceğimiz o günlere dair gelecek zamandan bir his aldım sanki. Çok güzel bir histi.

Blog takvimimize göre aslında bu hafta, ekolojik ürünlerin kullanımı, 60 günde doğada yok olma özelliğiyle çevre dostu oluşu, biz bu konuda neler yapıyoruz ve okurlarımızı hangi duyarlılığa davet ediyoruz üzerine yazımızı yayınlayacaktık. Bir sonraki yayınımızda, hepimiz için şimdi daha da önem arz eden ekolojik ürünler ve önemi üzerine yayınımızda görüşmek dileğiyle. Bu linklerde ise evlerimizde sıfır atık için bireysel çabalarımızın önemi ve doğaya dair bir yazı bırakıyorum. Tüm güzel ağaçların, tüm doğa canlılarının anısına sevgiyle…

https://www.crystalhotels.com.tr/tr/blog/birey-olarak-gelecek-dunyaya-dair-bir-caba-evdesfratk

https://www.crystalhotels.com.tr/tr/blog/tatilde-doa-terapisi

Elimizden gelenin en iyisini yapma zamanı. Yaralarımızı hep birlikte sarıp, mental olarak, ruhen ve yeni fidanlarla geleceği yeşertmek dileğiyle…

Yorumlar

Yorum yazınız