Dönüş Valizine Koyulacaklar Listesi

 

Muhtemelen şu ana kadar çeşitli mecralarda tatil valizine koyulacaklar listeleri ile karşılaştınız. Blog sitemizi bundan 5 yıl önce oluşturduğumuzda biz de bu önerilerde bulunduk. Elbette ki çok mühim bir konu tatil valizi hazırlamak. Aklımda kalacağına valizimde dursun diyenlerden misiniz ya da her güne bir kombin yapıp, gerekli olacakları önceden listeleyenlerden mi ? :) Biz bu yazımız ile size başka bir şeyden bahsetmek istedik. Dönüş valizine koyulacaklar listesi dedik.

Tatil için gittiğimiz şehre ait ilk akla gelen hatıra magnetler olur değil mi ? :) Zevkimize göre de somut bir şeyler alıp valizimize koyabiliriz. Ancak bu yazıda sizlere biraz soyut kavramlardan bahsetmek istedik. Yanına ne kadar tik işareti atarsanız o kadar başarılı bir tatil yaşadınız bizce.

-Bu tatilde kendime yakın olmayı başarabildim mi ?

-Yeniden başlamak adına mükemmel bir fırsat olan tatilde içimi dinlemek için zaman ayırdım mı kendime ?

-Gerçekleştirmeyi istediğim şeyler ne ?

-Yaşam amacımı bulabildim mi ?

-Düşlediğim şey ne ?

-Tatilden ne kadar hafiflemiş dönüyorum ?

-Net miyim ?

-Bir sonraki tatil zamanına kadar yetecek motiveyi kendime sağlayabildim mi ?

-Tatil bitti ! Döneceğim hayattan memnun muyum ?

Evet bu soruların net cevabı ile dönebilmeliyiz tatilden. Hepimiz bütün bir yıl tatil hayalini kuruyoruz. Kusursuz olmalı bu tatilde. Tatil rotamızı zevklerimize göre belirliyoruz. Kimimiz sadece otelin kapısından girerek tüm tatil boyunca orada olmak istiyoruz kimilerimiz ise keşfetmeyi seviyoruz. En önce kendimizi keşfetmek geriye kalan her şeyi daha kolaylaştırıyor sanki ne dersiniz ? Şu sözü çok seviyorum ; “nereye giderseniz gidin, kendinizi götürürsünüz” :) Tatile gelirken mental hazırlık ve dönerken tam olarak “bu tatil çok iyi geldi” demek harika.

Geçenlerde bir kitapta okuduğum, tatile dair ilginç bir bilgiyi de bu yazıya eklemek istedim. Tatilimizin nasıl bittiğini, sonradan o tatil ile ilgili anlatacağımız hikayelerin niteliğinin belirlediği…New York dergisinde açıklanan bir araştırma şöyle diyor; “Bir olayın sonu, o olayla ilgili anılarımızı orantısız etkiliyor.” Bu ilginç bilgi devamında da şu öneriliyor; tatilin son gününde heyecan verici bir şeyler yapmak, moral yükseltici ve tatmin edici bir bitiş tasarlamak. Denemeye değer!

Her gününüz tatil tadında geçsin! 

Yorumlar

Yorum yazınız