Doğanın kucağında büyüleyici keşif

p_ekran-resmi-2019-03-23-034321png.png

Sahip olduğu doğa zenginlikleri ile sizi de hayran bırakacak Belek, haftanın blog konusu. Doğası, denizi, bitki çeşitliliği, tarihi kültürel kalıntıları,  Kuş Cenneti, Aspendos Tiyatrosu, Perge, Köprülü Kanyon’ dan bahsedeceğiz sizlere. Belek , dünyaca ünlü golf sporuna elverişli doğa yapısı ile de ünlü bir turizm merkezi haline gelmiştir. Belek Bölgesi, 1989 yılında alınan karar ile özel bölge ilan edilmiştir. Bu karar doğrultusunda, Belek’in sahip olduğu değerleri koruyabilmesi açısından çalışmalar yapılmıştır. Kumsalları ve özel tür çam ağaçları Belek’ in önemli değerleri olurken, turizmde bu kadar gözde bir belde olmasından dolayı daha çok tesis yapılması istenmesine karşın tedbirler alınarak korunmaktadır. 

Arkeologlar tarafından yapılan yapılan çalışmalarda Belek tarihi Hititler’ e kadar uzanmaktadır. Bölgede bulunana antik kalıntılar binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. Aspendos Tiyatrosu, Romalılar döneminden günümüze uzanan özel bir kalıntıdır. İmparator Marcus Aurelius devrinde yani İ.S 161-180 yıllarına aittir. Theodoros’un oğlu mimar Zeno ‘ nun  inşa ettiği bilinen bu görkemli tiyatroda Grekçe ve Latince yazıtlara rastlanmıştır. Halen tiyatro olarak kullanılan Aspendos Tiyatrosu’ nun Selçuklular döneminde onarıldığı ve bakım yapıldığı tespit edilmiştir. 

Bir diğer tarihi zenginliği ise Perge Antik Kenti…UNESCO Dünya Miras Listesi’ nde adı geçen Perge Antik Kenti, Roma döneminin görkemli eserlerinden biridir. Belek Bölgesi’ ne geldiğinizde muhakkak gezip, görerek o görkemli ruhu hissetmeniz gereken yerler arasındadır. 

Köprülü Kanyon keşif ve macera için sizleri bekliyor. 

Derin bir vadi, çam, selvi ve sedir ağaçları ile sarmalanmış Köprülü Kanyon’ un yer aldığı milli parkı keşfetmelisiniz. Uzunluğu 14 kilometre, derinliği yani duvarları 100 metreyi aşan bir kanyon burası. Türkiye’ nin en uzun kanyonu.  12 kilometre boyunca uzanan bu kanyonda ormanın güzellikleri arasından akan su sizi Köprüçay’ a ulaştırır. Belek’ te Köprülü Kanyon’ u i.ine alan milli park, Selge antik şehrini, Zeus ve Artemis tapınaklarını, eski kalıntıları size açık müze olarak sunar. Taş kaplamalı tarihi bir yol vardır ve sizi sahil şehirlerine ulaştırır. Bu kalıntılar adeta büyüleyicidir.

Dinler Bahçesi…  

Cami , sinagog ve kilise… 

Evet hepsi bu bahçede bir arada. Hoşgörü bahçesi denilmiştir aynı zamanda buraya. Dinlerin kardeşliği yansıtır .Belek’ te açılan ilk ibadet merkezi olan bu bahçede , her din kendi dilediği şekilde ibadetini gerçekleştirebilmektedir. 2004 yılında açılmış olup, camiye Cennet Bahçesi, kiliseye de Ruhullah adı verilmiş sinagoga ise bir isim verilmemiştir.  Yine Dinler Bahçesi’ de muhakkak gidip görmeniz gereken yerler arasında olmasını öneririz . 

Belek için varlığı en özel olarak bahsetmek istediğimiz canlılar ise nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarıdır. Sahilde üreme alanları için koruma bölgeleri oluşturulmaktadır. Kuş Cenneti’ de Belek’ te var olan bir diğer doğal güzellik olup, görmeniz gereken yerler listenize almanızı öneririz. 

Golf sporunun cenneti!

Doğası, bulunduğu bölgenin fiziksel yapısı ve mevsim özellikleri golfcüler için tercih sebebi olup, golf tutkunlarına özel konsepte sahip birçok otel yer alır Belek’ te. Her yıl dünya üzerinden binlerce golf tutkununu ağırlar. Crystal Tat Beach Golf Resort& Spa; “ Bir golfçü tatilde ne ister?” üzerine sistemi kurulmuş bir otellerimizdendir. Denize sıfır olan otel, bahçesi ile etkileyici peyzaja sahiptir. Hayvan sever bir otel olma özelliğini de aldığı ödüller ile taşır Crystal Tat Beach Golf…

İnternet sitemiz; http://www.kilithg.com sizi dilediğiniz otele ulaşmanızı sağlayacak ve avantajlar konusunda bilgilendirecektir. Antalya ' da Kemer-Side-Belek-Beldibi-Tekirova bölgelerinde, Bodrum- Güvercinlik'te ve Kapadokya-Kaymaklı' da çeşitli seçenekler sunar. 

Sizlere birebir Tatil Danışmanlığı hizmeti veren çalışanlarımız var. Özel istek-talep ve varsa sürpriz organizasyonlarınızı sizinle planlamak için bir telefon uzağınızdalar. Kilit Hospitality Group otellerinde 2019 fırsatları için; 444 0 558 / ( 0242) 322 00 00 numaralarından "Tatil Danışmanı"  hizmetine ulaşabilir, danışmanlarımız ile birlikte kusursuz bir tatil planlayabilirsiniz.

Her gününüz tatil tadında geçsin!

 

Yorumlar

Yorum yazınız