Dikkat! Bu Otel Sağlık İçerir :)

Nirvana Lagoon Luxury Local & Healty Foods Concept…

Gaziantep’ten özel cevizli sucuk, cevizli-fındıklı pestil, sumak ekşisi,

Antep biber salçası,

Diyarbakır’dan kurutulmuş patlıcan,biber 

Konya’dan Obruk Peyniri ,

Datça’dan badem, 

Ev yapımı reçeller…

Ankara Çubuk’tan turşu çeşitleri ve oldukça büyük bir turşu köşesi,

Bunlar hatırlayabildiklerim. Siz de fotoğrafta görebilirsiniz.Bu mutfakta her geçen yıl çılgın bir şeyler oluyor. Nirvana Lagoon Luxury Mutfak Şefi Bahattin Karataş’ tan dinledim ve bu hafta sizlere blogda aktaracağım. Otelin ana restoranına girdiğinizde sizi oldukça özenle hazırlanmış bir köşe karşılıyor. Local Food Corner… Önünde bir süre kalıp, hayranlıkla izleyebilirsiniz öncelikle :)

Şefimize sorduğumda, sadece bu köşeden ibaret olmayan bir konsept olduğunu öğrendim. Bu köşede yer alan her yiyecek kendi yöresinden geliyor. Ülkemizde her bölgenin kendine özgü lezzetleri var. Aslında Bahattin Şef, bu köşede ülkemizin zenginliklerini tüm dünyaya sunuyor. Geçmiş yıllarda yaptığım bir çalışmada ilginç bir şey öğrenmiştim. Örneğin badem, evet belki her bölgede yetişebilir. Ancak Datça’ da yetişen badem o bölgenin toprağının sahip olduğu mineral ve değerler ile daha zengin bir yiyecek oluyor. Bu sebepledir ki tadı diğer bademlerden farklıdır ve özel tutulur. Nirvana Lagoon Luxury, dünya mutfaklarına dair bir çok A La Carte sunarken, ana restoran mutfağı ile de konuklarını her zaman memnun ediyor. Şimdiye kadar gittiğiniz otellerin ana restoranlarından tamamen farklı. Öncelikle oldukça geniş ve ferah. Büfeler çeşitlilik olarak sizi şaşkına çevirebilecek kadar zengin. Yöresel ve Sağlıklı Yiyecekler Konsepti ile de 7 gün 7 bölgeye ait unutulmaya yüz tutmuş yemekler, özel sunumlar ile konukları karşılıyor.

Konuklar bu köşeden ikram olarak sunulan tatlara bakabiliyor ve dilerse giderken ülkesine götürebiliyor. Dikkatimi ve ilgimi en çok çeken ve sizinde çekeceğine emin olduğum diğer konu patates kızartması. Hani tatilde biraz patates kızartmasından bir şey olmaz diyebiliriz. :) Yağda kızartılmış olandan daha lezzetli ve dahası sağlıklı bir patates kızartması yemek ister miydiniz? Bizce evet. :) Patates kızartmasını çok az zeytin yağı ile karıştırıp fırında kızartıyoruz diyor şef. Ve ekliyor; “Sabah kahvaltıda göz yumurta vazgeçilmez. Biz yumurtayı daha sağlıklı pişirme yöntemi olan suya kırarak sunuyoruz. Siz değerli misafirlerimizin sağlığı düşünülerek, yağsız olarak pişirilmiştir bilgilendirmesi ile birlikte servis ediyoruz.”

Siz de Nirvana Lagoon luxury’ de gerçekleşen ayrıcalıkları sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Bu yıl hayalimdeki tatili yaşamak istiyorum diyorsanız da www.nirvanahotel.com u ziyaret edebilir, 444 0 458 / 0242 322 00 00 numaralarından tatil danışmanlarımıza ulaşabilir, tatilinizi planlayabilirsiniz?

Her gününüz tatil tadında geçsin.

Yorumlar

Yorum yazınız