Bu Şehir Cam Fanusla Kapatılmalı!

p_shutterstock_369988643jpg.jpg

Merak ettiniz değil mi nerede bu şehir? Cam fanusla kapatılmak istenecek kadar özel.Ülkemizin tam da bağrında. Çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış, doğanın mucizesi adeta. Evet, ülkemizin tam da bağrında olan şehir Kapadokya. Bu başlık, Crystal Hotels Grubu’ nun değerli düşünürlerinden Adil Gürkan’ a ait. Bir gün ofisimize gelip, böyle bir şehir, böyle bir zenginlik bizim ülkemizde değilde başka bir ülkede olsaydı kesinlikle cam fanusla kapatırlardı demişti. O gün bugündür bu söz kulaklarımda. 

Tatil denildiğinde akla her ne kadar deniz, kum, güneş gelse de, bu denklemler bizi Akdeniz’ e, Ege’ ye doğru yönlendirse de, Kapadokya büyük bir kültürel mirasa sahip, bambaşka bir diyar.  Kültür turizmi için ülkemizde çeşitli çalışmalar yapılmakta, bireyler tatillerini çeşitlendirmekte, böylelikle Kapadokya ‘ da bir çok insanı kendine çekmekte. Crystal Hotels Grubu’ na ait 14 otelden 1 tanesi de Kapadokya’ da yer almakta. Crystal Kaymaklı Hotel& Spa,  Kapadokya’ nın bu sonsuz zaman ummanına usulca ilişmiş bir mekandır adeta.

,p_shutterstock_519032248.jpg||,

Yağmur-Rüzgar ve Küllerin Dansı 

Kapadokya Türkiye’ de yer alan en özel destinasyonların arasında yer alır. Etkileyici yapıları, peri bacaları, geçmiş tarihi ile; “Küllerin, yağmur ve rüzgarın eseridir; “Kapadokya” .

Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ ın 60 milyon yıl önce püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakalar milyonlarca yıl yağmur ve rüzgar ile dans etmiştir. Jeoloji harikası olan Kapadokya küllerin, yağmur ve rüzgarın eseridir. 

Yerleşimin ilk Paleolitik döneme uzandığı, Hititlerin yaşadığı Kapadokya sonraları Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hristiyanlar için sığınak olmuştur.

Doğa ve tarihi barındıran Kapadokya birçok medeniyetin izini taşımaktadır. Jeolojik olaylar neticesinde oluşan Peribacaları’ nın içlerine ev ve kiliseler oymuştur. Tarih boyunca ticaret yapan ülkeler arasında önemi büyük olan İpek Yolu’nun kavşaklarındandır.  Hitit İmparatorluğu'nun çöküşüyle Asur ve Frigya etkileri taşıyan genç Hitit Kralları bölgede hakimiyetini kurarlar. Bu Krallıklar MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer.

“Güzel Atlar Ülkesi”

Bugün ki kullanılan adı Kapadokya, tarihte Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamını taşımıştır.  MÖ 332 yılında Büyük İskender tarafından Persleri yenilgiye uğratır ancak Kapadokya’ nın gösterdiği direnişle karşılaşır. Yaşanılanlar sonrası Kapadokya Krallığı kurulur ve MÖ 3. yüzyıl sonlarına doğru Romalılar bölgeye hakim olur. MÖ 1. yüzyıl ortalarında Kapadokya Kralları’ nın atanmaları ve tahttan indirilme kararları Romalı Generallerine ait olur.  MS 17 yılında ise son Kapadokya Kralı’ nın ölümü üzerine bölge Roma'nın bir eyaleti olur. Hristiyanların Kapadokya'ya gelmesi ile birlikte bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi olur. Bu dönemde Hristiyanlara uygulanan baskılar iyice artar. O dönemde Kapadokya’ nın Hristiyanlığı yaymak için ideal bir yer olduğu düşünülür. Kayaların içinde oydukları sığınma yerleri Romalı askerler için sığınak olur.

IV. yüzyıldan sonra “Kapadokya’ nın Babaları” olarak bilinen kişilerin hakimiyet sürdüğü bir dönem olur. III. Leon tarafından ikonlar yasaklandıktan sonra Kapadokya bölgesi daha önemli bir yer haline gelir. 726-843 yılları arasında süren  İkonoklazm hareketi, ikondan yana olanların burada rahatlıkla ibadetlerini yapmalarını sağlar. Manastırlar bölgede bu dönemde çok fazla gelişmektedir.  

Son olarak Anadolu, Ermenistan’ dan Kapadokya’ ya kadar uzanan ve Hristiyanların bulunduğu bölgelerde Araplar’ ın akınlarına uğrar. Bu durum karşısında Kapadokya’ ya sığınan birçok insan burada yaşarken kiliselerin tarzlarını değiştirmiştir. Sonrasında Selçuklular’ ın eline geçen bölge, sonrasında Osmanlı’nın hakimiyetinde sorunsuz bir dönem geçirmiştir.

Bölgede yaşayan Hristiyanlar 1924-26 yıllarında Kapadokya’ yı terk etmelerinden geriye güzel mimari eserleri bırakmışlardır.

Gidilecek Yerler Listenize Eklemelisiniz ! 

Bir yabancı konuğumuz da şöyle demişti; “Türkiye’ ye gelen Kapadokya’ yı görmeden dönmesin!” Aslına bakarsanız Kapadokya bize bu kadar yakından, yabancı turistler tarafından dah çok ziyaret edilmektedir. Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler. Kayalardan ya da taşların kesme taşlardan inşa edilmiştir.  Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve Kapadokya’ da adeta açık bir müze halindedir. 

Siz hala Kapadokya’ yı ziyaret etmediyseniz yılın en güzel ayları olan bu dönemde bir tatil planlayabilirsiniz. Crystal Kaymaklı Resort & Spa ve Crystal Hotels Grubu otellerinde tatil fırsatları için; 444 0 558 / ( 0242) 322 00 00 numaralarından tatil danışmanlarına ulaşabilir, danışmanlar ile birlikte kusursuz bir tatil planlayabilirsiniz.

Her gününüz tatil tadında geçsin! 

Yorumlar

Yorum yazınız