Birey Olarak Gelecek Dünyaya Dair Bir Çaba #EvdeSıfırAtık

Birey olarak, tek başımıza, evlerimizden, bu dünyaya dair bir çaba… Şimdi ve ihtiyacı varken bu armağanı dünyaya vermek. Siz de dünyanın buna ihtiyacı olduğunu hissediyor musunuz? Crystal Hotels Blog’da okurlarımız için sadece tatil ve otel seçiminde yönlendirme yapmak adına yayınlar yapmıyor, ayırmış olduğunuz okuma sürenizi sizler için anlamlı kılmayı hedefliyoruz. Bu hafta da blogda özel bir çağrıda bulunmak istedik.

Kilit Hospitality Group olarak, çevrenin doğal olmayan bir şekilde, insan eliyle bozulmasına hep birlikte dur deme isteğimizi, farklı şekillerde dile getiriyoruz. Otellerimiz, çevre duyarlığı çerçevesinde birçok kez ödüle layık görüldü. Uzun yıllardır tüm otel markalarımızda, çevreye olan duyarlılığı artırmak için yaptığımız çalışmaları, 2019 yılında oyunlaştırdık. Eğlenceli hale getirmek istedik. Konuklarımıza sunmakla kalmayıp, sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip eden tüm kullanıcılara sunduk. Bu fikrimizi geliştirirken 3 şeye odaklandık. Gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak, şimdiden onları bilinçlendirmek ve yetişkinleri de dahil etmek. 

Doğduğu andan itibaren, çevreye karşı konulamaz bir merak içinde olan çocukların merakını, çevre sevgisi ile harmanlayarak gidermek amacıyla, çocukların, çevreyi severek, ona saygı duyarak büyümeleri sağlamayı hedefledik.”Sağlıklı gelecek için önce temiz çevre, temiz çevre için ise önce çocuklar” sloganımızı belirledik.  Çevre duyarlılığı, deniz temizliği, enerji ve su tasarrufu, doğru kimyasalların kullanımı, atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşümün önemi, çalışanların ve misafirlerin bilinçlendirilmesi, yeşil aktiviteler, yeşil alanlara dair birçok strateji geliştirdik. Sürdürülebilir turizm ve çevre duyarlılığı adına özel bir farkındalık oluşturacak yenilikçi bir çalışmaya imza attık. “Çevre Bilinçlendirme Oyunları” kitapçığı ile hem konuklarımıza hem de tüm topluma bu bilinci yaymayı hedefledik. Hazırlanan özel kitapçık, kelime bulmaca ve bilgi yarışması şeklinde duyarlılığı artıracak ve farkındalık oluşturacak içeriklere sahip.

Aslında 2020 yılı hepimize, bireysel olarak yaptığımız her şeyin bütün dünya üzerinde bir yansıması olduğunu göstermiş oldu. Şimdi ise bizler dünyaya bir armağan verebiliriz. Evet tek başımıza, evet şimdi ve evet evlerimizden de bu desteği sağlayabiliriz. Sadece 1 kişinin bu bilinçte yaşıyor olmasının öneminin oldukça yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Evet 1 kişi olmamız bile çok önemli! Bunun için evimizdeyken bile neler yapabileceğimizden bahsetmek istedik.

Dünyada ve ülkemizde de birçok kişi ve kurumun desteklediği “Sıfır Atık” projesinden haberdar olmalısınız. Bu bilince sahip ve önemini daha derinden hisseden insanlar ise evlerinde de en az atıkla yaşam sürdürme çabası vermekte. Bir bireyin, bu dünyada tek başına verebileceği en anlamlı çaba olsa gerek. Her alanda sıfır atık farkındalığını yaşamımıza dahil edebilirsek, verimliliğimiz artarken, israfın önüne geçilmesiyle maliyetlerimiz de azalacaktır. Gelecekten, geride bırakacağımız, mavi ve yeşil notaları olan, muhteşem harmoniye sahip dünyamızdan, yani evimizden hepimiz sorumluyuz aslında. Duyarlı olmak, çevreyi korumak bize iyi gelecek.

Bugünlerde ihtiyacımız olan yeniden ve özgürce doğaya kavuşmak iken şimdi doğa için bir şeyler yapmak adına daha anlamlı bir zamandayız. “Bu dünya evimiz” diyor Sıfır Atık Projesi. 2020 yılını tamamlarken, Bodrum’ da yer alan otelimiz Crystal Green Bay Resort& Spa özel bir belgeye sahip oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın yürüttüğü “Sıfır Atık” projesi çerçevesinde, tüm sezon boyunca çeşitli değerlendirmeler yapılarak, Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belgelendirildi. Otellerde olduğu gibi evlerimizde de sıfır atık farkındalığını yaşamımıza dahil edebilirsek, verimliliğimiz artarken, israfın önüne geçilmesi ise maliyetlerimizi azalacaktır.

Sıfır atık denklemini yaşamımıza entegre etmek çok önemli. İngilizce 5R olarak kurulan denklem (Refuse/Reduce/Reuse/Recycle/Rot). Tükettiklerimizin gerekli olup olmadığını düşünmek ve fazla tüketimi reddetmek. Daha az tüketmek. Atık olarak düşündüğün şeyleri yeniden kullanmak üzere değerlendirmek. Farklı amaçta kullanmak için değiştirmek. Ve en önemlisi de dönüştürmek. Doğaya yeniden kazandırmak. Bunun için şimdi başlamak, bu dünyaya bireysel olarak verebileceğimiz en güzel armağan.

Crystal Hotels Blog okurlarımıza ve Kilit Hospitality Group misafirlerine her hafta başka bir konu ve rota sunmaya biz devam ederken, belki siz de blog arşivimizi keşfetmek istersiniz. Özenle hazırladığımız birçok yazımız var. 2021 yılında hayal ettiğiniz otelde olmak ve güvenli bir tatil için 444 0 558 / (0242) 322 00 00 numaralarından “Tatil Asistanlığı” hizmeti ve özel destek alabilirsiniz.

Her gününüz tatil tadında geçsin!

Yorumlar

Yorum yazınız