Benzersiz bir seçenek: Akdeniz kültürü, mutfağı, iklimi…

Akdeniz havzası, tarih boyunca pek çok medeniyete beşiklik yaptı... Dünya hakimiyetine giden yolda Akdeniz, en stratejik coğrafya oldu. Çağlar boyu Akdeniz’e hakim olmak için pek çok devlet mücadele etti.

 

Akdeniz kültürü, son derece zengin bir tarihi, medeniyeti, müziği, sanatı, yemekleri, mutfağı, bitki örtüsünü ve ekonomiyi kendi içinde taşıyan bir kültürdür. Bu kültür yüzyıllardan bugüne canlılığını korumuş, çevre kültürleri de etkilemiştir. 

Ülkeler

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeleri sayalım önce:

Kuzey Akdeniz ülkeleri: İtalya, Fransa, Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, Yugoslavya.

Kuzeybatı Akdeniz ülkesi: İspanya.

Güney Akdeniz ülkeleri: Mısır, Libya, Fas, Tunus, Cezayir.

Doğu Akdeniz ülkeleri: İsrail, Suriye, Lübnan.

 

Şehirler

Önce Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki şehirlerini sayalım:

İlk başta elbette Antalya.

Hemen peşinden Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Isparta… Daha sonra Burdur, Muğla…

Bütün bu şehirlere Akdeniz kültürünün bütün özelliklerini gördüğümüz İzmir, Aydın ve Denizli’yi de rahatlıkla ekleyebiliriz. Ege demek, aslında pek çok yönüyle Akdeniz demektir.

Diğer ülkelerdeki şehirler:

Roma, Milano, Atina, Cannes, Marakeş…

Her biri masalsı, her biri büyülü Akdeniz kültürünün bütün özelliklerini içinde taşıyan şehirler…

 

İklim

Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık yağışlı bir iklimle Akdeniz, yılın bütün aylarında yaşamaya değer pek çok özelliği kendi içinde barındırıyor.

Yağışlar, kuzey ülkelerinde, kuzey kıyılarında daha fazla, güney ülkelerinde, güney kıyılarında daha azdır.

Rüzgârlar, karayel, poyraz ve meltem esintileri…

Afrika rüzgârları da Akdeniz’i etkiler.

 

Bitki örtüsü

Gelelim bitki örtüsüne…

Makiler, sedir, çam, zeytin ağaçları, portakal ağaçları, limon ağaçları…

Eşsiz portakal ve limon çiçeği kokularının yayıldığı bir coğrafya…

Geçim kaynakları

Akdeniz’de balıkçılık en önemli geçim kaynakları arasında yer alır. Ton balığı ve mercan balığı, en fazla avlanan balıklardandır. Sünger avcılığı son derece önemlidir. Bodrum, sünger avcılığının en önemli merkezidir. Bunlara ek olarak Akdeniz’den tuz üretimi de yapılır. Özellikle İzmir Çamaltı bölgesinde zengin tuz yatakları bulunur.

Tarih ve medeniyet

Akdeniz havzası tarih boyunca pek çok medeniyetlere beşiklik yaptı. Dünya hakimiyetine giden yolda Akdeniz, en stratejik coğrafya oldu. Çağlar boyu Akdeniz’e hakim olmak için pek çok devlet mücadele etti. Fenikeliler bu bölgede hakim olan ilk devletti. Sonraki dönemlerde Kartacalılar, Yunanlılar ve Romalılar hakimiyeti ele geçirdiler. Yedinci yüzyıldan itibaren Müslümanlar Akdeniz’e yayıldılar.

Akdeniz yemekleri ve mutfağı…

Hatay, hem içinde barındırdığı farklı kültürlerin, hem de farklı dinlerin birleştiği, buluştuğu benzersiz bir şehirdir. Tepsi kebabı ve künefe, Hatay’ın en bilinen iki lezzeti. Bu lezzetleri tatmak, yeşile doymak isteyenlerin, mutlaka Harbiye’yi görmeleri gerekir.

Hemen peşinden Adana…

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden Adana sokaklarında dolaşanlar bilirler:

Bir tarafta tarihi Adana evlerinin toplandığı Tepebağ mahallesi, diğer tarafta sokaklara yayılan portakal çiçeği kokuları… Yine bir başka taraftan gelen Adana kebabının benzersiz kokusu… Kebap kokularını takip ederek küçük bir esnaf lokantasına giriyoruz. Kebaplarımızı söylüyoruz. Kısa süre içinde yeşilliklerle, şalgamla ve Adana kebabıyla donatılan masalar…

Akdeniz mutfak kültürü, bütün canlılığıyla, lezzetiyle Adana’da yaşamaya devam eder. Tadanlar bilirler. Kebap ve şalgam, damak zevkinin zirvesi anlamına gelir.

Adana’ya bir saat uzaklıktaki Mersin’de bizi yine Akdeniz yemek kültürü beklemektedir: Tantuni, kısır veya balık… Hemen peşinden benzersiz köpüğüyle kerebiç tatlısı…

Mersin’den yola çıkıp Antalya’ya gelirsek eğer, Akdeniz kültürü bütün görkemiyle bizi karşılar: Antik Roma’dan kalma eserler, tarihi kalıntılar… Aspendos Tiyatrosu, Perge Antik Kenti… Türk mutfağının benzersiz yemekleri, tatlıları… Kabak çiçeği dolması, kelle paça çorbası, barbunya piyazı, Akdeniz salatası, kabak tatlısı ve portakal reçeli… Akdeniz Bölgesi yemek kültürü, Antalya’da hemen her evde, her lokantada lezzet meraklılarını beklemektedir.

 

Siz de Akdeniz kültürünü Kilit Hospitality Group otellerinde deneyimlemek için halen devam eden 2022 fırsatlarını takip edebilirsiniz.

444 0 558 / (0242) 322 00 00 numaralarımızdan çağrı merkezimize ulaşarak, danışmanlarımız ile birlikte kusursuz bir tatil planlayabilirsiniz.

Her gününüz tatil tadında geçsin.

 

Yorumlar

Yorum yazınız