Apollon Tapınağı

p_the-temple-of-apollo-3471178_1280jpg.jpg

M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle eşsiz bir güzellik; Side

Eğer günümüzün karmaşasından sıkıldıysanız, eskilere çok eskilere gitmek; mitleri dinlemek, Tanrılara ve Tanrıçalara merhaba demek isterseniz Side sizi bekliyor. 
Sizi kendisine hayran bırakan güzelliğiyle antik bir kent burası. Tarihi bir miras; biraz modernleştirilmiş ancak tarihi dokusunu kaybetmemiş. Gymnasium’u, Tyche’si, Tiyatrosu ve tapınaklarıyla hala göz kamaştırıyor. Buraya kadar gelmişken Antik Kentin içinde yer alan müzeyi gezmeden olmaz tabii. Burayı dilerseniz turlar eşliğinde de gezebilirsiniz.

Antik kentin ruhunu içinizde hissetmek ve binlerce yıl öncesine seyahat etmek için Side benzersiz bir seçim. Akdeniz’in mavisinde serinleyebilir, sıcacık güneşin sizi selamlasına izin verebilirsiniz. Sevdiklerinizle huzur ve keyif dolu bir tatil için gidilmesi gereken yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Gelelim Akdeniz’in lezziz mutfağına… Salatalar ve ot kavurmaları ile deniz ürünlerini mutlaka keşfetmelisiniz. Side’nin en lezziz deniz ürünlerini denemek isterseniz, Crystal Otellerinin usta şefleri tarafından hazırlanan, antik çağın kültürünü başarı ile mutfağımıza taşıyan Sunrise Queen Luxury Resort & SPA büfeleri size farklı lezzetler sunacaktır. Otelimizin içinde yer alan Halikarnas A’la Carte Restoran’ı mutlaka ziyaret etmenizi ve şefin spesiyalini denemenizi tavsiye ederim.
Otelimizde geçireceğiniz keyifli bir aksam yemeğinin ardından sahil yolu üzerinden Antik Kent’e, 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesi ile ulaşabilirsiniz. 


Apollon Tapınağı

 

Side, mitolojiye göre doğa ve verimlilik tanrıçasıdır. Mitolojide böyle bir hikâyesi olan Side, nar ağaçlarıyla doludur. Şehrin sembolü nar olsa da herkes tarafından bilinen ve Side’yi temsil eden simgesi ise Apollon Tapınağı’dır.

Işık, güneş, güzellik ve sanat Tanrısı; Apollon. Bu yüzden midir bilinmez, güneş doğrudan Apollon Tapınağı’na vurur. Tapınak üzerinde korint başlıklı sütunlar bulunmaktadır. Bizans bazilikasının tam ortasında kalan Apollon Tapınağı’nın bir kısmı bazilika yapımında kullanılmak için sökülmüştür. Bu taşlara ellerinizle dokunabilir, sütunların arasında eski bir Romalı gibi dolaşabilirsiniz. Özellikle de taşlara oturup gün batımını izlemenizi tavsiye ederim. Kazılardan çıkmış tarihi eserleri yakından incelemeniz de mümkün.

Her yıl yaz aylarında milyonlarca ziyaretçi alan kent, aynı zamanda lüks otellere de ev sahipliği yapıyor. Bu keyifli antik deneyiminizi güzel bir tatille tamamlamak isterseniz, Crystal Sunrise Queen Luxury Resort & SPA, dünya mutfaklarına ait çok özel menülerimizle ve Sunset View Bar’da muhteşem manzara eşliğinde sevdiklerinizle birlikte edeceğiniz keyifli sohbetlerle tatilinizi unutulmaz bir hale dönüştürebilirsiniz.

Ailenizle geçireceğiniz sıcacık bir yaz tatili için rotanızı belirlemekte erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak için geç kalmayın. 

Unutulmayacak bir tatil deneyimine hazır mısınız?
“Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.” 

,p_the-temple-of-apollo-3471178_1280.jpg||

Yorumlar

Yorum yazınız