ANTALYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Antalya müzesi Antik Roma Heykeli ve zengin koleksiyonu ile Türkiye’nin en iyileri arasında yer almaktadır. Tanrılar, Tanriçalar ve Roma İmparatorları heykellerini bu müzede görebilirsiniz. Heykellerin bir çoğu yakın kent olan PERGEye aittir. Antalya Müzesi şehir merkezine sadece 10 dakika uzaklıkta ve her yarım saatte bir tramvay ile ulaşım sağlanabiliyor.

KALEİÇİ MÜZESİ VE ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ:

Antalya’nın ilk müzesi Kaleiçi’nde yer almaktadır. Ortodoks kilisesi restore edilerek müzeye dönüştürüldü ve araştırma enstitüsü oldu. Buralarda yerel tarzda yeniden dekore edilmiş geleneksel Türk evleri görebilirsiniz.

HADRİANUS KAPISI (ÜÇ KAPILAR):

Antalya’da ilk ve tek Roma anıtı olan 2C AD. Hadrianus İmparatorundan kalma anıtsal kapıda özel inşa edilmiş olan İmparator Hadrianus mermer kapısı bulunmaktadır .

YUKARI ŞELALE:

Şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Küçük göllerin ve çam ağaçlarının yer aldığı halk parkı bulunmaktadır.

AŞAĞI ŞELALE (AYRICA KARPUZKALDIRAN OLARAK BİLİNİR)

Antalya şehir merkezinde yer almaktadır. En güzel şelaledir. Antalya şelalesi, Akdeniz sahil ve körfezini görme imkanı sunuyor.

KURŞUNLU ŞELALESİ

Şehir merkezine 15 km uzaklıkta çam ormanları arasında yer almaktadır. Alabalık, deniz kaplumbağaları ve yapay gölleri görebileceğiniz güzel bir doğaya sahiptir.

PERGE ANTİK KENT

Perge Antalya’da en iyi korunmuş Antik Roma Kentidir. Antik Greko-Romen Tiyatrosu, Stadyumu, Roma Hamamı, Agora ve diğer kalıntıları oldukça etkileyicidir. İstanbul Üniversitesi tarafından 1946 yılından beri Perge kazıları düzenlenmektedir. Antalya ve çevresinde en çok ziyaret edilen en popüler antik kenttir. Perge, Antalya şehir merkezine 20 km uzaklıkta olup Aksu da yer almaktadır. Bu antik şehir hakkında güzel kitapçılar bulunmaktadır.

ASPENDOS

Eğer gerçek bir Roma tiyatrosu görmek istiyorsanız dünyanın en iyi korunmuş Aspendos Tiyatrosunu ziyaret etmelisiniz. Aspendos Antalya’nın doğusunda 40 km uzaklıkta olup, Antalya’ya 40 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaz gecelerinde opera ve bale performansları bu tiyatroda sergilenmektedir. ASPENDOS ARENA denilen bu modern amfiyatroda Türk dans grupları ve FIRE OF ANATOLIA gösterilerini kaçırmayın.